Purpurové srdce

From SGG WIKI

Jump to: navigation, search

Toto ocenenie, moderná forma originálneho Purpurového srdca vytvoreného generálom Georgeom Washingtonom v roku 1782, je udelovaná v mene prezidenta USA každej osobe zranenej počas služby pre Ozbrojené sily USA. Je taktiež posmrtne odovzdávaná najbližším príbuzným osoby zabitej, ale zomretej na následky zranení utržených v akcii po 5. apríli 1917.

Purpurové srdce je udeľované za zranenia, alebo úmrtia ako následok činu akýchkoľvek nepriateľských ozbrojených síl, ako následok medzinárodneho teroristického útoku, alebo ako následok vojenských operácií počas služby v mierových zboroch. Pred zavedením vyznamenaní Meritova légia a Bronzová hviezda bolo armádou udelované za chvályhodnú službu. Dizajn bol schválený pre armádu nariadením Ministerstva vojny 22. februára 1932 a pre členov námorných jednotiek (Marine Corps) a námornej flotily (U.S.Navy) nariadením Ministerstva námorníctva 21. januára 1943, nahradeným výkonným nariadením z 12. novembra 1952.

Medaila tvaru srdca, jeden z najznámejších a najkrajších dizajnov USA, bol navrhnutý Elizabethou Will a modelovaný Johnom R. Sinnockom. Vnútorné srdce lícovej strany je z fialovej plastiky (pôvodne smal) a vytvarované vonkajšie srdce je z kovu zlatej farby. Na purpurovom srdci je zobrazený Generál Washington, hladiaci vľavo, taktiež z kovu zlatej farby. Nad týmto srdcom je Washingtonov erb, biely smaltový štít s dvomi horizontálnymi červenými pásikmi a nad nimi tri červené hviezdy s halúzkami so zelenými listami na každej strane štítu.

Rub medaile je výhradne z kovu zlatej farby, vrátane štítu a lístkov. Vnútri vnútorného srdca a pod štítom je nápis, uložený v troch riadkoch, "For Military Merit" (za vojenskú zásluhu), s miestom pod ním na prijímateľovo meno. Stužka je tmavo fialovej farby s úzkymi bielymi hranami.

Druhé a následujúce udelenia Purpurového srdca sú označované zlatou hviezdou pre členov námorných jednotiek a flotily a skupinou dubových lístkov pre členov pozemných jednotiek (Army) a letectva (U.S.Air Force).

purpleheart.jpg purpleh_back.jpg afg-050214-011.jpg

Personal tools
Navigation